Friday, October 22, 2021
Text Size

GP Series Winners for 2020

IOM StartIOMs still attract the most entries18 December 2020

In 2019 the QRYA trialled a Grand Prix Series for the IOM fleet.  Similar to series run in other states and countries, the aim was to encourage sailors to compete in events they otherwise might not, to qualify for the series.  State Championship Titles are won at just one event, while the the GP Series recognises the sailors ability to do well across a range of conditions and venues.  So three of the usual championship events were identified for each class and the combined results used to calculate the winner.  There is always a catch and in this case there are several.  There is no 'drop', you have to do all three (this year just two) and the title is only available to sailors belonging to Queensland clubs.Rons pic1Ten Raters & Marbleheads have seen 50 to 100% growth in enties in Queensland in the past two years

The 2019 IOM trial was successful and a decision was made to roll the concept out to the other classes, then came COVID-19.  When sailing finally resumed in near normal form there was not enough of the year left to hold three events but some classes managed two, so the call was made to go with that number for this year.  In 2019 the top three places were recognised in the Open and Masters divisions, but with only two events in the series the decision was made to just award to winner in each category of the GP Series.  Finally, just to complicate matters, Masters was not awarded in some classes due to a variety of issues from the division not being on the entry form on the website to not eLasersWindwardClippedRC Lasers maintain a strong following in SE Queenslandnough entrants qualifying.  David Brundson was the only DF95 sailor to compete in both events in the series, so the only one to qualify in that class, but that is what the GP series is about, participating beyond your club waters.

The Masters Division was and will be next year, hotly contested in both theDF95Dec19Start2DF95 and DF65 Fleets have boomed in north and south Queensland GP and normal Championship level.  We now have good information from a number of different sources about the age groups participating in Radio Sailing.  At several Championship events this year the Masters Division was at least half the fleet and that did not include a few who did not register even though they qualified.  Entry in the Masters is voluntary, some apparently prefer not to recognise that across all sports age does affect performance to some degree.  If you need confirmation just look at the State, National and World Champions, see if they are younger than you.  Almost every major amateur sport in the world uses age based divisions including the Radio Sailing World Championships, we are too, at State level.  Next time you enter an event remember that you can win both Open and Masters if you sail well.

So the winners of the 2020 Queensland GP Series are:

IOM

Open - Greg Torpy

Masters - Russell Gray

Marblehead

Open - Greg Torpy

Masters - Garry Russell

10 Rater

Open - Rex Scott

Masters - NA

RC Laser

Open - Peter O’Grady

Masters - NA

DF 95

Open - David Brundson

Masters - NA

DF 65

Open - N.A. ( only one event sailed)

A Class

Open N.A. (no event sailed)

 

Congratulations to all those sailors.  A small memento is in the mail for you.  For the rest of us, there is always next year!

Linked here is the Honour Board on the QRYA website.


 

 

 

 

 

IOM Showdown in Paradise 2020

Jones finish thumb

 

7 December 2020

Given the cancellation of the IOM National Championship this year this event turned into a de-facto version of that.  Entries from Western Australia, New South Wales and the Australian Capitial Territory confirmed that for those in doubt.  This last championship regatta in Queensland for 2020 started with an entry list of 35 after entries were closed and a decision made not to take late entries in order to have a two fleet HMS event.

The first day started with a strong wind warning issued for open waters, coming from a direction not flattering to the Emerald Lakes venue.  A northerly is not the best when the control area faces south.  The breeze strength and direction oscillations meant the many considered going B-rig with the building forecast, but the lulls were too big and frequent at the start of the day and all started with A-rig.

The seeding races saw Paul Jones and Sean Wallis take the gongs while an incident saw Greg Torpy surprisingly relegated to B fleet for the next race.  The variable conditions were the reason that the day closed with only six races completed but of those Jones recorded four wins and two seconds, eliminating any possibility for others to use the challenging conditons as a reason for their results.  Clearly some people can manage anyway!  The minor places for the day were filled by people seriously hoping that they could end up dropping at least two of their races to remain in contention.

Day two started with a much friendlier course due to the breeze settling in from the west allowing a left to right track along the bank.  As the day progressed the breeze slowly clocked north and the course was angled accordingly.  The final few races had the top marks near the bank and the bottom gate quite a distance to the south.  The gull winged craft _sailing away from the control area often completely obscured the marks triggering an above average level of incidents in that area.

Sean Wallis posted two wins in the first two races and set the scene for a more competitive day with Torpy also managing two wins to stay close to the top.  For the also rans we all had our excuses but the facts were that except for the front runners it was difficult to stay consistently in A fleet, such was the level of competition.

winnersCaptureL to R: Sean Wallis 3rd, Paul Jones 1st and Greg Torpy 2ndWith one race to go Jones had already done enough but decided not to take his foot off the throat of the competition and went out and won the last one by a huge margin.  The final results show three different states represented in the first three places.

Brad Johnstone took the leather medal (4th) in the overall results but took the gold in the Masters Division which numbered half the fleet.

The Paradise club did an excellent job as hosts.  Race Officer Ian Ashe had a tough mission given the conditions and he was supported by the club volunteers, scorer David Black and Glad Smith.  On the ground event organisation was driven by the ever present Bill Clancy.

A big Thank You to Scotts Photography for the images from the first day.

With the numbers of entries in most classes on the increase, we look forward to a big year in Radio Yachting in Queensland in 2021.

Full Results Linked HERE

The Editor


 

_

IOM's battle in Capricornia

GladstoneStart24 November 2020.

The forecast for the Gladstone IOM State Championship weekend was a moderate easterly for the entire week before the event and that's exactly what happened.  The first morning the breeze gradually built from not much, to what looked like the top half of A-rig and that was the wardrobe for all for the first race.

Frank Russell had an issue with his rig in the first race and retired to fix it.  While he was at it he decided to change to B-rig and returned to post a win in B fleet, a second place in A fleet closely followed by another win!  This of course attracted the attention of all competitors and triggered a flurry of rig changes.  A few races latter most were on B-rig and succeeding with the choice.  The interesting part of this was that the conditions were below those normally requiring a change down but it is hard to argue with results!

As the racing progressed Greg Torpy started posting consistent wins with Paul Jones off the pace with his new K2 downwind.  By the end of Day 1 Torpy had a three point lead on Jones and everyone was expecting some close and intense racing at the top of the board for day two.

For those not working on their boats that night, the Gladstone Yacht Club was the place to be for the evening.  A good percentage of the fleet assembled there for the post-mortem of the first day with the usual 'if only' stories were shared.  Some of those stories were not as I remembered them, but that's what you get over a few beers at a regatta!  The food and company was first class before some of us had to go home to prep for the next day. 

gladstone1

 

Day two started as a carbon copy of day one.  The same "so is it B-rig do you think?".  After yesterday's lesson about the benefits of changing down early, nearly the entire fleet opted for B-rig for the first race while mumbling that it was really A-rig.  The course had a small wave fetching across the harbour that caused the bigger rigs to 'nod' a bit while the B's just motored through and over it, so it seemed anyway.  The top marks were challenging at least for the visitors where they consistantly underlayed the approach on Starboard, after thinking they had plenty of height. This encouraged a port approach that produced more than a few 'rafts' of IOMs attempting to round the first mark.  Many suspected a current was at play with the incoming tide.

Doug Allen posted a string of wins early the second day then faded leaving the battle to the top two.  Interestingly, in mid afternoon Jones noticed a something 'a bit odd' about his craft and made an emergency adjustment which saw him post two bullets immediately after.  These things happen with new equipment that was little used this year, and certainly not used at championship level.  However the new found pace Jones found came too late to close the gap to Torpy who in the end beat Jones convincingly after fifteen years of trying.  Next weeks NSW Championship followed by the South Queensland Championship will make for some interesting competition. 

The Gladstone club did a fantastic job of hosting the event that was expertly managed by PRO Trevor Fisher.  David Black supervised the scoring assisted by Glad and Marilyn and Gladstone volunteers.  Lunch was provided both days and the menu and efforts of the volunteers were greatly appreciated by the fleet.

Check out the results for the sad stories of everyone else, except Frank Russell who took the inaugural IOM Masters State Championship and a creditable seventh place overall.

The coming South Queensland event is shaping up to be a big one, with all those who expected to do better in Gladstone, ready to redeem themselves.  The only complication is that it will be a stronger and bigger fleet!  As this story is posted, the South Queensland event has just hit 30 entrants so it looks like it could end up a three-fleet event.  It's gunna be huge!

The Editor


 

 

Ten Raters Booming in Queensland

Rons3The new Era for 10 R racing has arrived on the 1st of November 2020 with 16 Boats lined up for the Start of the 2020 Queensland 10 Rater Championship.

This is the largest fleet seen for many many years except the nationals at Coomera Waters , many congratulations to all the 10R guys for giving it a go.

Starting with light breezes for the first 3 races provided its challenges with very fluky winds  then came the SE Breeze at 8 to 10 Knots giving Race Officer Bill Clancy near perfect wind speed for these formula 1s of the water.   Everyone stayed on A rigs and it was very spectacular to see these in full flight.

Bill Clancy and his team ran the event with professionalism and every one of his team and all competitor should hold their 10R Winners 2020L to R: Trevor Fisher 3rd, Greg Torpy 1st, & Rex Scott 2nd.heads high for the manor in which the day was conducted. A special thank you to Julian for the awesome scoring job his first solo, well Done Julian.  If it wasn’t for the awesome group of volunteers then events of this calibre would not happen.

The Results .... Greg Torpy won with an awesome display of sailing and race management with Rex and Trev fighting it out for the places... Rex coming in second with a great display with a boat built himself and Trev coming in third with his new boat. But the winners were Radio Sailing and the Ten Rater class with this display on how to put on a quality event at the Paradise Radio Yacht Club .

Ross Capper  

QLD 10R Class Coordinator

Class Captain and Vice President PRYC   

Videos of the action HERE

Results HERE

 


 

DF95 North Queensland Championship to Jochein

DF95NthQLDEntrants

11 October 2020

Townsville Radio Control Yachting Inc. hosted the 2020 championships which drew visitors from Whitsunday, Mackay and Moreton Clubs, totalling 11 enthusiasts.

We were greeted by a glorious spring day with fairly consistent light wind. Race Officer and Townsville President Ray Part addressed the fleet on the processes and spirit of the regatta. Sailing got underway at 10.15 am and unfolded some exciting racing. It promised to be an interesting day with the first three places in the first three races being shared by 5 different sailors. As the morning progressed the usual unplanned gear failure caused a few minor delays but great comradery saw problems shared and addressed so that the fleet stayed in together.

After eight heats Jamie Jochhein was stamping his superior skill on the regatta with five wins and three minor placings. Moreton sailor David Brunsdon had a satisfying win and Whitsunday’s Shane Beyer and Mackay’s Rob Black were building momentum behind Jamie. Townsville junior sailor Nick Dunne showed his potential with a second placing along with is dad Col.

As lunchtime approached Mackay’s Dean Anderson presented 813 into two third placings and Whitsunday’s Clay Bauman and Peter Millar challenged with a second and fourth and a second and third respectively. Townsville’s Leon Thomas put on notice his ability with a win in heat 9 and Whitsunday’s Chris Head gained a third placing in an early heat.

After lunch, rescue boat operator Bob Neunhoffer had a busy afternoon as wind strength and competition increased. Observers lead by John Collins and ably assisted by new Townsville Club juniors Madison and Paxton Campbell did an excellent job in the recording of some tight finishes.

Jamie continued to humbly assert his superior sailing skills while Shane, Rob and Col kept up some pressure with prominent placings during the afternoon.

Eighteen heats were sailed with three boats retiring over the last three heats. Winner of the regatta was sportsmanship and co-operation. Thank you to all participants.

The perpetual Tri Series between Mackay, Whitsundays and Townsville based on the efforts of the best two sailors from each centre was awarded to Whitsunday.

Regatta placings: First: Jamie Jochhein (Whitsunday)

Second: Shane Beyer (Whitsunday)

Third: Rob Black (Mackay)

Best Junior Sailor: Nick Dunne (Townsville)

Notes: Ian Matheson

Sec/Treasurer TRCY INC


 

Login Form